Spices

Gewürze verleihen jedem Gericht einen einzigartigen Geschmack und sorgen für kulinarische Vielfalt. Bei VITALOVE können Sie Gewürze bequem online bestellen und aus einer Vielzahl an Aromen und Sorten wählen.

18 products

Bio Fenchelsamen - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Fennel Seeds
whole and dried fennel seeds from certified organic cultivation
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 5.90
Bio Rosmarin - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Rosemary
organic rosemary from certified organic cultivation
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 6.90
Bio-Ceylon-Zimt-250g-VITALOVE
Organic Ceylon Cinnamon - 250 g
Original Ceylon Cinnamon – from certified organic cultivation in India
Bio
Rating: 3.7 out of 5
Price: CHF 6.95 Unit price: CHF 27.80 CHF/kg
Oreganoöl Kapseln BIO - vegan - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Oregano Oil Capsules - Vegan
with essential oregano oil and organic olive oil
Sold Out Bio
Rating: 4.5 out of 5
Price: CHF 23.90
Rosa-Kristallsalz-1kg-VIALOVE
Coarse Pink Crystal Salt (known as Himalayan Salt) - 1 kg
100% natural – without chemical additives or anti-caking agents
Vegan
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 5.95 Unit price: CHF 5.95 CHF/kg
Bio Oregano - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Oregano
controlled and hand-filled in Germany
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 8.50
Bio Koriandersamen - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Coriander Seeds
use coriander seeds as an aromatic spice or to prepare a soothing tea
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 6.50
BIO-Kurkuma-Pulver-500g-VITALOVE
Organic Turmeric Powder (from India) - 500 g
100% pure organic turmeric from certified organic cultivation
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 10.95 Unit price: CHF 21.90 CHF/kg
Bio Triphalapulver - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Triphala Powder
Indian organic Triphala powder from certified organic cultivation
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 13.90
Bio Salbei - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Sage
pure sage shredded - 100% natural
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 7.90
Bio Thymian - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Thyme
organic thyme from certified organic cultivation
Sold Out -12% Bio
Rating: 5.0 out of 5
Sale price: CHF 14.90 Regular price:CHF 16.90
Bio-Ingwer-Pulver-500g-VITALOVE
Organic Ginger Powder - 500 g
100% pure organic ginger powder from certified organic cultivation
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 12.35 Unit price: CHF 24.70 CHF/kg
Bio Ingwer 180 Kapseln - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Ginger 180 Capsules
easy integration into everyday life
Bio
Rating: 4.0 out of 5
Price: CHF 12.90
Bio-Curcuma - Pulver (mit schwarzem Pfeffer) - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Turmeric Powder (with Black Pepper)
Vegan
On Sale Bio
Price:On Sale from CHF 9.90
Bio Zimt 180 Kapseln - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Cinnamon 180 Capsules
contains 100% pure, organic Ceylon cinnamon powder
Bio
Price: CHF 13.90
Bio Schwarzkümmelöl Kapseln in grüner VITALOVE Dose
Organic Black Cumin Oil Capsules - Unfiltered & Cold-Pressed - 180 Capsules
Organic black seed oil from Egyptian origin
Bio
Price: CHF 19.95
Melon Spice – Special Edition by Myra Snöflinga (150g) - VITALOVE - Naturprodukte
Melon Spice - Special Edition by Myra Snöflinga (150g)
Exclusive special edition developed by Myra Snöflinga
-50%
Sale price: CHF 4.95 Regular price:CHF 9.95
Vitanur Bio Grüner Aufwachtee 250g im braunen Standbeutel mit grünem Etikett
Organic Green Wake-Up Tea Blend
Exquisite tea blend with green tea for the ideal start to the day
Sold Out Bio
Price: CHF 16.20

Why order spices online?

Not only can you order spices online from the comfort of your own home, but you can also discover a particularly wide selection. Whether it’s exotic spices, classic culinary herbs or special spice blends – the variety is almost limitless. When buying spices online, the emphasis is on freshness, quality and gentle processing. This means you can be sure that your dishes will taste their very best.

The selection of spices at VITALOVE

At VITALOVE, you’ll find a wide range of spices to suit every taste and occasion. From everyday spices such as pepper, paprika and oregano to special flavours like cardamom, saffron and turmeric – the selection leaves nothing to be desired. Our spices are available in practical packaging that preserves freshness and flavour. You can also discover exclusive spice blends that create a harmonious taste experience and are perfectly tailored to specific dishes.

Benefits of buying spices online

Buying spices online offers numerous advantages:

  1. Wide selection – In our online shop, you’ll find a comprehensive range of spices, from basic spices to rare specialities.
  2. Freshness and quality – Many spices are packaged fresh, ensuring they retain their full flavour.
  3. Convenient delivery – Ordering spices online is convenient and saves time, as they are delivered straight to your door.
  4. Information and Advice – Online shops often provide comprehensive information on the origin, flavour and uses of spices, making it easier to choose.

Tips on proper storage

To ensure spices retain their full flavour, correct storage is crucial. Store spices in a cool, dry place and protect them from light and moisture. Airtight containers are ideal for preserving the flavour of spices for a long time. Particularly with spices that are used only rarely, it’s worth buying small quantities, as the flavour can gradually fade during long-term storage.

Spices for every dish

The right choice of spices can enhance any dish and create special flavour experiences. Warm spices such as cinnamon and nutmeg are excellent for sweet dishes, whilst herbs such as thyme and rosemary are classic accompaniments to savoury dishes. Hot spices such as chilli and pepper add a kick, whilst exotic spices such as cumin and cardamom lend dishes a touch of the Orient. Thanks to the variety available online, you can always have the right spice to hand.

Discover spices online at VITALOVE

At VITALOVE, you can order your spices online and rely on a wide selection of high-quality products. Every spice has been carefully selected to ensure freshness and flavour. Our range extends from classic single spices to special blends for particular dishes. Order from VITALOVE and experience the diversity of the world of spices.

Frequently asked questions

Online-Kauf bietet eine breite Auswahl an Gewürzen, bequeme Lieferung und oft detaillierte Informationen zu den Produkten.

VITALOVE bietet eine Auswahl an klassischen Gewürzen wie Pfeffer, Paprika und Oregano sowie exotischen Sorten wie Kardamom und Safran.

Wie sollten Gewürze gelagert werden?

Ja, bei VITALOVE finden Sie exklusive Gewürzmischungen, die speziell auf bestimmte Gerichte abgestimmt sind.

Getrocknete Gewürze sind oft mehrere Jahre haltbar, verlieren jedoch über die Zeit an Aroma. Frisch verpackte Gewürze bieten die besten Geschmackserlebnisse.

Ja, viele Gewürze sind in wiederverwendbaren oder recycelbaren Verpackungen erhältlich, um die Umwelt zu schonen.