VITALOVE

VITALOVE offers high-quality products for a conscious lifestyle and combines natural ingredients with modern expectations. Discover selected items that support body and mind.

79 products

Vitamin D3 K2 Tropfen von VITALOVE 50 ml
Vitamin D3 K2 Drops with MK7 All-Trans – 50 ml
1000 IU Vitamin D3 and 20 µg K2 per drop
Sold Out Bestseller
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 22.95
Bio-Matcha-Pulver-200g-VITALOVE
Organic Matcha Powder (Traditional Green Tea)
Organic Certified & 100% Natural
Bestseller Bio
Rating: 3.9 out of 5
Price:From CHF 10.90
Glycin-Pulver-Aminosaeure-1kg-VITALOVE
Glycine Powder (Amino Acid) - 1 kg
100% pure L-glycine – without additives, flavors, or fillers
Sold Out
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 19.95 Unit price: CHF 19.95 CHF/kg
Kollagen Hydrolysat Pulver aus Weidehaltung 500 g
Collagen Hydrolysate Powder (from Pasture-Raised Cattle) - 500 g
A daily dose (10 g powder) contains > 9 g pure protein
Bestseller
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 29.95 Unit price: CHF 59.90 CHF/kg
Omega-3 Algenöl Tropfen von VITALOVE in brauner Glasflasche
Omega-3 Algae Oil Drops (DHA & EPA) – 30 ml
100% vegan Omega-3 from microalgae
Vegan
Rating: 4.0 out of 5
Price: CHF 19.95
MSM-Pulver-Vorratsbeutel-VITALOVE
MSM Powder - Organic Sulphur (99.9% Pure) - 1 kg
Methylsulfonylmethane (MSM) Powder
Vegan
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 19.95 Unit price: CHF 19.95 CHF/kg
Vitamin B12 Tropfen von VITALOVE 50 ml
Vitamin B12 Drops bioactive and alcohol-free – 50 ml
Bioactive Vitamin B12 from Methyl- & Adenosylcobalamin
Sold Out Vegan
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 20.95
Turmeric Forte Capsules (with Black Pepper) - 100 Capsules
Turmeric Forte Capsules (with Black Pepper) - 100 Capsules
Highly concentrated: 95% extract from Curcuma longa
Bestseller Vegan
Rating: 4.7 out of 5
Price: CHF 23.95
Omega-3-Fischoel-Kapseln-VITALOVE
Omega 3 Fish Oil Capsules with EPA and DHA – 90 Pieces
2000 mg fish oil per daily serving (2 capsules)
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 16.95
Calcium + D3 & K2 Capsules - 120 Capsules
Calcium + D3 & K2 Capsules - 120 Capsules
Blend of calcium and vitamins D3 + K2
Bestseller
Rating: 4.7 out of 5
Price: CHF 29.95
Magnesium-Bisglycinat-kaufen
Magnesium Bisglycinate Capsules - 120 Capsules
High-quality magnesium in bisglycinate form
Vegan
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 18.95
BIO-Hagebutten-Pulver-500g-VITALOVE
Organic Rosehip Powder - 500 g
Organic certified and raw food quality
Bestseller Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 11.95 Unit price: CHF 23.90 CHF/kg
VITALOVE Vitamin C gepuffert Kapseln in brauner Glasdose
Buffered Vitamin C - 180 Capsules
487 mg Vitamin C per capsule: From 600 mg stomach-friendly calcium ascorbate
Vegan
Rating: 4.5 out of 5
Price: CHF 19.95
Tri-Magnesium Dicitrate Capsules (360 mg) - 120 Capsules
Tri-Magnesium Dicitrate Capsules (360 mg) - 120 Capsules
Vegan
Bestseller Vegan
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 15.95
Coenzym Q10 Kapseln von VITALOVE 90 Stück
Coenzyme Q10 Capsules with Maca – 90 Pieces
Vegan
Vegan
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 24.95
Chlorophyll Drops (Natural from Alfalfa) - 50 ml
Chlorophyll Drops (Natural from Alfalfa) - 50 ml
100% natural and vegan
Bestseller Vegan
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 14.95
Bio-Ceylon-Zimt-250g-VITALOVE
Organic Ceylon Cinnamon - 250 g
Original Ceylon Cinnamon – from certified organic cultivation in India
Bio
Rating: 3.7 out of 5
Price: CHF 6.95 Unit price: CHF 27.80 CHF/kg
Alkoholfreie Zink Tropfen von VITALOVE in 100-ml-Flasche
Zinc Drops (Alcohol-Free) - 100 ml
Ionic zinc from zinc sulfate
Vegan
Rating: 3.5 out of 5
Price: CHF 16.95
Shilaijt-Harz-VITALOVE
Shilajit Resin (Himalayan Natural Resin) - 50 g
100% pure natural resin – without additives, natural & unadulterated
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 32.95
Rosa-Kristallsalz-1kg-VIALOVE
Coarse Pink Crystal Salt (known as Himalayan Salt) - 1 kg
100% natural – without chemical additives or anti-caking agents
Vegan
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 5.95 Unit price: CHF 5.95 CHF/kg
BIO-Kurkuma-Pulver-500g-VITALOVE
Organic Turmeric Powder (from India) - 500 g
100% pure organic turmeric from certified organic cultivation
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 10.95 Unit price: CHF 21.90 CHF/kg
BIO-Flohsamenschalen-500g-VITALOVE
Organic Whole Psyllium Husks (99% Purity) - 500 g
99% purity – high-quality processing for the best quality
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 10.95 Unit price: CHF 21.90 CHF/kg
Sango-Meeres-Koralle-Pulver-500g-VITALOVE
Sango Sea Coral Powder - 500 g
Premium quality from Okinawa (Japan) – origin of the Sango coral in crystal-c...
Bestseller
Rating: 4.5 out of 5
Price: CHF 36.95 Unit price: CHF 73.90 CHF/kg
Bio-Maca-Pulver-500g-VITALOVE
Organic Maca Powder - 500 g
100% natural & organic certified: Free from additives, carriers, or preservat...
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 11.95 Unit price: CHF 23.90 CHF/kg

What is VITALOVE?

VITALOVE stands for more than just a product or service – it is a holistic concept that focuses on wellbeing, vitality and joie de vivre. Whether it’s about health, nutrition or a mindful lifestyle, the VITALOVE range offers a wide variety of options to help you improve your quality of life in the long term.

The benefits of VITALOVE

VITALOVE offers numerous benefits tailored to users’ individual needs. Here are some of the most important ones:

  • Holistic approach: VITALOVE combines various approaches to bring body and mind into harmony.
  • Customisable solutions: Products and services can be adapted to suit personal requirements.
  • High quality: All products and services under the VITALOVE brand meet the highest standards and feature carefully selected ingredients.
  • Sustainability: The focus on environmentally friendly and resource-efficient offerings makes VITALOVE a responsible choice.

The key areas of VITALOVE

VITALOVE covers a wide range of areas, all of which are designed to improve your quality of life. Below is an overview of the core areas:

VITALOVE and health

Health is the foundation of a fulfilling life. VITALOVE offers products and services that promote your physical and mental wellbeing. These include dietary supplements tailored specifically to your needs, as well as innovative approaches to stress management and personal development.

VITALOVE and Nutrition

A balanced diet is a key component of a healthy lifestyle. Under the VITALOVE category, you’ll find high-quality and sustainable food that not only tastes good but also provides your body with the nutrients it needs. Whether it’s superfoods, organic products or specialised dietary options – VITALOVE has something to suit every taste.

VITALOVE and Exercise

Exercise is essential for staying fit and active. VITALOVE offers innovative training programmes and high-quality fitness products that make it easier for you to achieve your fitness goals. Whether it’s yoga, strength training or endurance training – with VITALOVE, exercise becomes a pleasure.

VITALOVE and mental strength

A healthy mind is just as important as a healthy body. With VITALOVE, you can boost your mental strength. This includes services such as meditation techniques, mindfulness exercises and personalised coaching programmes to help you reduce stress and find your inner balance.

Why should you choose VITALOVE?

Choosing VITALOVE means choosing quality, sustainability and a holistic approach to wellbeing. Here are a few reasons why VITALOVE is the right choice for you:

  • A trusted brand: VITALOVE is committed to transparency and high-quality products.
  • For every lifestyle: Whether you’re a beginner or an expert in health and fitness – you’ll find the right product at VITALOVE.
  • Positive customer reviews: Many satisfied customers report positive experiences with VITALOVE.
  • Innovative solutions: VITALOVE always keeps its finger on the pulse and offers the latest trends in wellbeing.

How can you incorporate VITALOVE into your daily routine?

It’s easier than you think to incorporate VITALOVE into your daily life. Start with small changes, such as introducing healthy snacks or regular exercise. Make the most of VITALOVE’s wide range of services and products to gradually lead a healthier and happier lifestyle.

Conclusion: VITALOVE for a better life

With VITALOVE, you’re choosing a brand that prioritises quality, sustainability and holistic wellbeing. Whether you want to improve your health, optimise your diet or build your mental resilience – VITALOVE offers you the right solutions. Give it a go and see how VITALOVE can make a positive difference to your life.

Frequently asked questions

The VITALOVE Collection is a carefully selected product line aimed at holistic well-being. It offers a combination of high-quality items that cover different needs. The focus is on quality and functionality.

The products in the VITALOVE Collection are suitable for everyone who values a conscious and balanced life. They are aimed at people looking for durable and versatile solutions. Specific information can be found in the respective product descriptions.

Which materials are used in the VITALOVE Collection?

The VITALOVE Collection is available exclusively in the corresponding online shop and from selected retailers. Ordering directly through the website provides the largest product overview. Shipping options and availability are also shown there.

Clear instructions for each item make caring for VITALOVE products easy. Exact care tips can be found in the included notes or on the product page. Regular care increases durability.

From time to time, special offers or discounts are available on selected products from the VITALOVE Collection. It is worth checking the website or newsletter regularly. This way, current promotions will not be missed.