Kitchen herbs

Küchen-Kräuter bringen frische Aromen in jedes Gericht und sind vielseitig in der Küche einsetzbar. Sie eignen sich ideal für die Zubereitung von Speisen, die gesund und geschmackvoll sind.

14 products

Bio Dulse Flocken - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Dulse Flakes
Organic certified and raw food quality
Sold Out Bestseller Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 10.00
Bio Gerstengraspulver - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Barley Grass Powder
Organic barley grass powder from certified organic farming
Sold Out Bio
Rating: 4.8 out of 5
Price:From CHF 8.90
GerstengrasSAFT Pulver - Bio - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Barley Grass Juice Powder
organic barley grass juice powder from certified organic farming
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 12.90
Bio Fenchelsamen - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Fennel Seeds
whole and dried fennel seeds from certified organic cultivation
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 5.90
Bio Rosmarin - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Rosemary
organic rosemary from certified organic cultivation
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 6.90
Bio-Ceylon-Zimt-250g-VITALOVE
Organic Ceylon Cinnamon - 250 g
Original Ceylon Cinnamon – from certified organic cultivation in India
Bio
Rating: 3.7 out of 5
Price: CHF 6.95 Unit price: CHF 27.80 CHF/kg
Bio Oregano - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Oregano
controlled and hand-filled in Germany
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 8.50
Bio Koriandersamen - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Coriander Seeds
use coriander seeds as an aromatic spice or to prepare a soothing tea
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 6.50
BIO-Kurkuma-Pulver-500g-VITALOVE
Organic Turmeric Powder (from India) - 500 g
100% pure organic turmeric from certified organic cultivation
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 10.95 Unit price: CHF 21.90 CHF/kg
Bio Salbei - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Sage
pure sage shredded - 100% natural
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 7.90
Bio-Maca-Pulver-500g-VITALOVE
Organic Maca Powder - 500 g
100% natural & organic certified: Free from additives, carriers, or preservat...
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 11.95 Unit price: CHF 23.90 CHF/kg
Bio Thymian - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Thyme
organic thyme from certified organic cultivation
Sold Out -12% Bio
Rating: 5.0 out of 5
Sale price: CHF 14.90 Regular price:CHF 16.90
Bio Palmöl kaltgepresst 1000ml - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Cold-Pressed Palm Oil 1000ml
gently extracted from the pulp of the oil palm
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 16.90
Bio Traubenkernmehl teilentölt 1000g - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Partially Defatted Grape Seed Flour 1000g
An absolute natural product - 100% pure natural
Sold Out Bio
Rating: 4.0 out of 5
Price: CHF 10.90

Kitchen herbs: Versatile companions for your kitchen

Kitchen herbs have become an indispensable part of modern cooking. They give dishes that special something, provide a variety of flavours and, at the same time, offer numerous health benefits. Whether fresh or dried – culinary herbs are a must-have for every home cook. With the right herbs, every dish becomes a taste sensation. In this article, you’ll learn more about the most popular culinary herbs, how to use them, and the benefits they bring to your cooking and your health.

What are culinary herbs?

Kitchen herbs are plant-based seasonings traditionally used in cooking to flavour, enhance or decorate dishes. They can be used fresh from the garden or a pot, dried or frozen. As well as their flavour, they are often rich in vitamins, minerals and essential oils, which not only appeal to the senses but are also good for your health. Well-known examples of culinary herbs include parsley, basil, rosemary, thyme and dill.

The most popular culinary herbs and their uses

Every culinary herb has its own character and is particularly well suited to certain dishes. Here are some of the best-known culinary herbs and their uses:

  • Parsley: Parsley is one of the most versatile culinary herbs. Whether flat-leaf or curly, it goes well with soups, salads, fish dishes and much more.
  • Basil: Basil is the classic herb of Mediterranean cuisine. It goes wonderfully with tomatoes, pasta and pizza.
  • Rosemary: This aromatic herb is ideal for meat dishes, potatoes and Mediterranean stews.
  • Thyme: Thyme has a distinctive, robust flavour and is often used in sauces, soups and meat dishes.
  • Dill: Dill is essential for fish dishes, cucumber salad and dips.

Fresh or dried culinary herbs – which is better?

The choice between fresh and dried herbs often depends on the recipe and personal preference. Fresh herbs add an intense flavour and are ideal for finishing off dishes at the end of cooking. Dried herbs, on the other hand, have a longer shelf life and really come into their own in dishes that are cooked for a long time, such as stews or sauces.

The health benefits of culinary herbs

Kitchen herbs are not only tasty but also healthy. Many herbs contain valuable compounds such as essential oils, antioxidants, vitamins and minerals. These can strengthen the immune system, aid digestion and reduce inflammation. For example, thyme is known for its antibacterial properties, whilst parsley is rich in vitamin C.

Tips for growing culinary herbs

Kitchen herbs are easy to grow yourself – whether in the garden, on the balcony or even on the windowsill. Here are a few tips for successful cultivation:

  • Location: Most culinary herbs prefer a sunny spot with at least six hours of direct sunlight per day.
  • Soil: Use loose, nutrient-rich soil that drains well.
  • Watering: Water regularly, but avoid waterlogging. Many culinary herbs, such as rosemary and thyme, prefer drier conditions.
  • Harvesting: It’s best to harvest herbs in the morning, when their aroma is at its strongest. Only cut as much as you need.

How do you store culinary herbs properly?

Storing kitchen herbs correctly is crucial for preserving their flavour and freshness. Fresh herbs can be wrapped in a damp kitchen towel and kept in the fridge. Alternatively, they can be frozen to extend their shelf life. Dried herbs should be stored in airtight containers in a dark, cool place to preserve their flavour.

Conclusion: Herbs for every kitchen

Kitchen herbs are indispensable all-rounders in the kitchen. Not only do they enhance the flavour of your dishes, but they also contribute to a healthy diet. Whether home-grown, freshly bought or dried – with the right choice and care, you’ll always have a versatile selection of aromatic herbs to hand. Try out different combinations and discover how culinary herbs can enrich your everyday cooking.

Frequently asked questions

Für den Balkon sind robuste Kräuter wie Basilikum, Rosmarin, Thymian oder Schnittlauch ideal. Sie benötigen wenig Platz und gedeihen gut in Töpfen oder Pflanzkästen.

Regelmässiges Giessen, ein heller Standort und das richtige Zurückschneiden fördern das Wachstum. Staunässe sollte vermieden werden, um die Wurzeln zu schützen.

Warum sollte man Küchen-Kräuter vor der Blüte ernten?

Kräuter wie Oregano, Basilikum, Rosmarin und Thymian sind typisch für die mediterrane Küche. Sie verleihen Gerichten wie Pizza oder Pasta das perfekte Aroma.

Küchen-Kräuter lassen sich gut trocknen oder einfrieren, um sie haltbar zu machen. So bleiben die Aromen auch in den Wintermonaten erhalten.

Die meisten Küchen-Kräuter bevorzugen lockere, gut durchlässige Erde. Kräuter wie Lavendel oder Rosmarin gedeihen besonders gut in nährstoffarmen, sandigen Böden.