Organic food

Natural foods offer high-quality foods from natural production that support a conscious and balanced diet. Discover a variety of products that do without artificial additives.

101 products

Bio-Maca Schwarz Kapseln (Vita) - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Black Maca Capsules (Vita)
Organic
Sold Out Bio
Rating: 4.5 out of 5
Price:From CHF 13.45
Bio Triphalapulver - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Triphala Powder
Indian organic Triphala powder from certified organic cultivation
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 13.90
Bio Salbei - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Sage
pure sage shredded - 100% natural
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 7.90
Bio Borretschöl nativ kaltgepresst 250ml - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Virgin Cold-Pressed Borage Oil 250ml
from certified organic cultivation
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 19.90
BIO-Flohsamenschalen-500g-VITALOVE
Organic Whole Psyllium Husks (99% Purity) - 500 g
99% purity – high-quality processing for the best quality
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 10.95 Unit price: CHF 21.90 CHF/kg
Sango-Meeres-Koralle-Pulver-500g-VITALOVE
Sango Sea Coral Powder - 500 g
Premium quality from Okinawa (Japan) – origin of the Sango coral in crystal-c...
Bestseller
Rating: 4.5 out of 5
Price: CHF 36.95 Unit price: CHF 73.90 CHF/kg
Bio-Maca-Pulver-500g-VITALOVE
Organic Maca Powder - 500 g
100% natural & organic certified: Free from additives, carriers, or preservat...
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 11.95 Unit price: CHF 23.90 CHF/kg
Bio Süssholzwurzel - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Licorice Root
cut and dried
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 8.90
Bio Weidenrinde - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Willow Bark
Willow bark cut from controlled organic cultivation
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 7.90
Bio Thymian - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Thyme
organic thyme from certified organic cultivation
Sold Out -12% Bio
Rating: 5.0 out of 5
Sale price: CHF 14.90 Regular price:CHF 16.90
Bio Frauenmanteln - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Lady's Mantle
organic Lady's Mantle herb from certified organic cultivation
Sold Out Bio
Price:From CHF 7.50
Weihrauch-Myrrhe Pulver (Vita) - VITALOVE - Naturprodukte
Frankincense-Myrrh Powder (Vita)
Traditional & time-tested blend
Sold Out Vegan
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 23.90
Bio Kokosöl Geschmacksneutral 1000ml - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Neutral-Tasting Coconut Oil 1000ml
without additives or preservatives
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 14.50
Bio Hanföl nativ 500ml - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Virgin Hemp Oil 500ml
Hemp seeds from controlled organic cultivation
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 15.60
Bio Walnussöl nativ - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Virgin Walnut Oil
Organic walnut oil from certified organic farming
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 11.90
Bio-Ingwer-Pulver-500g-VITALOVE
Organic Ginger Powder - 500 g
100% pure organic ginger powder from certified organic cultivation
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 12.35 Unit price: CHF 24.70 CHF/kg
Ackerschachtelhalm (Zinnkraut) - Pulver (Vita) - VITALOVE - Naturprodukte
Field Horsetail (Horsetail Herb) - Powder (Vita)
Field horsetail (Equisetum).
Sold Out Vegan
Price:From CHF 15.90
Bio Leinsamenmehl teilentölt 500g - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Partially Defatted Flaxseed Flour 500g
Flaxseed from certified organic cultivation
Sold Out Bio
Price: CHF 3.90
Vitamin B-Komplex Vita 50-Tagesvorrat 100 g im Glas - VITALOVE - Naturprodukte
Vitamin B Complex Vita 50-day supply 100 g in glass jar
Vegan
Sold Out Bestseller Vegan
Price: CHF 25.95
Bio Acerola Pulver (Vitamin-C-Drink) - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Acerola Powder (Vitamin C Drink)
Contributes to the reduction of tiredness and fatigue
Sold Out Bio
Price:From CHF 19.90
Bio Palmöl kaltgepresst 1000ml - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Cold-Pressed Palm Oil 1000ml
gently extracted from the pulp of the oil palm
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 16.90
Bio Traubenkernmehl teilentölt 1000g - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Partially Defatted Grape Seed Flour 1000g
An absolute natural product - 100% pure natural
Sold Out Bio
Rating: 4.0 out of 5
Price: CHF 10.90
Bio Leinöl 500ml - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Flaxseed Oil 500ml
approximately 9 months shelf life after production
Bio
Price: CHF 10.90
Bio Mandelöl nativ 250ml - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Virgin Almond Oil 250ml
from almonds from certified organic farming
Bio
Price: CHF 12.50