Vegan products

Vegane Produkte sind alle Produkte, die keine tierischen Bestandteile oder Nebenprodukte enthalten. Dazu gehören Lebensmittel, Kosmetika, Kleidung und mehr. Veganismus ist nicht nur eine Ernährungsform, sondern eine Lebensweise.

285 products

Bio Gerstengrassaft-Pulver (Vita) - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Barley Grass Juice Powder (Vita)
Barley Grass Juice Powder
Sold Out Vegan
Price:From CHF 16.90
Bio Goldene Milch - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Golden Milk
Ayurvedic spice blend for preparing Golden Milk
Sold Out Bestseller Bio
Price:From CHF 7.20
Bio Goldene Milch 180 Kapsel - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Golden Milk 180 Capsules
traditional Ayurvedic spice blend in vegan capsules
Sold Out Bio
Price: CHF 13.90
Bio Grapefruitkernextrakt Tropfen aus Spanien von VITALOVE
Organic Grapefruit Seed Extract Drops from Spain – 50 ml
Organic grapefruits from Spain
Vegan
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 19.95
Bio Hagebutten - 650 mg - 150 Kapseln - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Rosehip - 650 mg - 150 Capsules
Vegan
Sold Out Bio
Rating: 4.0 out of 5
Price: CHF 23.50
BIO-Hagebutten-Pulver-500g-VITALOVE
Organic Rosehip Powder - 500 g
Organic certified and raw food quality
Bestseller Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 11.95 Unit price: CHF 23.90 CHF/kg
Bio Hanföl nativ 500ml - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Virgin Hemp Oil 500ml
Hemp seeds from controlled organic cultivation
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 15.60
Bio Hibiskusblüten - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Hibiscus Flowers
also known as mallow tea and hibiscus tea
Sold Out Bestseller Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 8.90
Bio Himbeerblättertee - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Raspberry Leaf Tea
organic raspberry leaf tea from European organic farming
Sold Out Bestseller Bio
Price:From CHF 7.90
BIO Hyaluron-Gesichtsserum Aloe - Anti Aging - glättend & straffend 30ml vegan - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Hyaluronic Face Serum Aloe - Anti Aging - Smoothing & Firming 30ml Vegan
Immediate Anti-Aging Effect
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 24.90
Bio Ingwer 180 Kapseln - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Ginger 180 Capsules
easy integration into everyday life
Bio
Rating: 4.0 out of 5
Price: CHF 12.90
Bio-Ingwer-Pulver-500g-VITALOVE
Organic Ginger Powder - 500 g
100% pure organic ginger powder from certified organic cultivation
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 12.35 Unit price: CHF 24.70 CHF/kg
Braunes Glas mit Echt Vital Bio Inka Power Kapseln, vegane Nahrungsergänzung, 120 Stück
Organic Inca Power - 1 Jar with 120 Capsules
The "Gold of the Incas" and the "Grain of the Aztecs"
Sold Out Bio
Price: CHF 14.80
Bio Kamillenblüten - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Chamomile Flowers
Chamomile from controlled organic cultivation
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 6.90
Bio Kokosöl Geschmacksneutral 1000ml - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Neutral-Tasting Coconut Oil 1000ml
without additives or preservatives
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 14.50
Bio Kokosöl nativ kaltgepresst 1000ml - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Virgin Cold-Pressed Coconut Oil 1000ml
not refined, not hardened, not bleached, not deodorized
Bio
Rating: 4.8 out of 5
Price: CHF 15.20
Bio Koriandersamen - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Coriander Seeds
use coriander seeds as an aromatic spice or to prepare a soothing tea
Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 6.50
Bio Kürbiskernöl Kapseln - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Pumpkin Seed Oil Capsules
vegan pumpkin seed oil capsules - without gelatin
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price:From CHF 19.90
Bio Kurkuma + Gerstengras 360 Kapseln - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Turmeric + Barley Grass 360 Capsules
contains 100% pure natural, ORGANIC turmeric powder and ORGANIC barley grass ...
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 19.90
Bio Kurkuma 180 Kapseln - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Turmeric 180 Capsules
contains 100% pure, ORGANIC turmeric powder
Sold Out Bio
Rating: 4.0 out of 5
Price: CHF 13.90
BIO-Kurkuma-Pulver-500g-VITALOVE
Organic Turmeric Powder (from India) - 500 g
100% pure organic turmeric from certified organic cultivation
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 10.95 Unit price: CHF 21.90 CHF/kg
Bio Lein-Protein (natürlicher Proteinshake) - 30 Portionen - 900g - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Flax Protein (Natural Protein Shake) - 30 Servings - 900g
Flax Protein
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 18.95
Bio Leindotteröl 500ml - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Camelina Oil 500ml
without genetic engineering, not refined or deodorized
Sold Out Bio
Rating: 5.0 out of 5
Price: CHF 10.90
Bio Leinöl 500ml - VITALOVE - Naturprodukte
Organic Flaxseed Oil 500ml
approximately 9 months shelf life after production
Bio
Price: CHF 10.90